Jak wypowiedzieć polisę ubezpieczeniową? Pomoże radca prawny z Wejherowa i Gdyni

Niektórzy wydają się traktować polisy jako rodzaj małżeństwa, trzymając się odgórnie narzuconej polityki firm niezależnie od tego, czy dane rozwiązania są im jeszcze potrzebne. Nie jest to jednak koniecznością, tym bardziej teraz, gdy na rynku pojawiają się coraz bardziej atrakcyjne oferty. Jeśli więc Twoja sytuacja życiowa uległa zmianie lub po prostu chcesz zmienić ubezpieczyciela, to sprawdź, jak wypowiedzieć polisę ubezpieczeniową. Jak wypowiedzieć polisę ubezpieczeniową? Pomoże radca prawny z Wejherowa i Gdyni.

Odstąpienie od umowy. Jak wygląda w praktyce? 

radca prawny
Zgodnie z prawem masz przynajmniej 14 dni, w których możesz bez większych konsekwencji odstąpić od umowy z dowolnego powodu.

Możesz anulować polisę ubezpieczeniową, jeśli niedawno ją kupiłeś i zmieniłeś zdanie. Zgodnie z prawem masz przynajmniej 14 dni, w których możesz bez większych konsekwencji odstąpić od umowy z dowolnego powodu. Jeśli kupiłeś lub przedłużyłeś ubezpieczenie na życie przez internet, to okres ten wynosi aż 30 dni.

Okres odstąpienia rozpoczyna się od momentu rozpoczęcia obowiązywania polisy lub od otrzymania dokumentów, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. Powinieneś otrzymać zwrot wszelkich składek, które już zapłaciłeś. Jednak ubezpieczyciel może pobrać niewielką kwotę na pokrycie dni, w których polisa obowiązywała. W niektórych firmach będziesz musiał również liczyć się z opłatą administracyjną.

Jeśli chcesz anulować swoją polisę w okresie odstąpienia od umowy, powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem tak szybko, jak to możliwe. Prawo do anulowania w okresie odstąpienia od umowy nie dotyczy ubezpieczenia na czas podróży, które trwa krócej niż jeden miesiąc.

💡WAŻNE! Niektórzy ubezpieczyciele mogą zapewnić dłuższy lub krótszy czas na odstąpienie od umowy. Jeśli nie masz pewności, jak ta kwestia wygląda w przypadku Twojej polisy, możesz sprawdzić warunki ubezpieczenia – ta informacja musi być zawarta w podpisanej przez Ciebie umowie.

Wypowiedzenie polisy po okresie odstąpienia od umowy

Pieniądze
Większość ubezpieczycieli zapewnia zwrot pieniędzy, jeśli nie złożyłeś żadnych roszczeń w ciągu trwania polisy, ale zazwyczaj będziesz musiał uiścić opłaty administracyjne.

Jeśli chcesz anulować polisę po okresie odstąpienia od umowy, powinieneś dokładnie sprawdzić umowę oraz informacje zawarte na stronie firmy. Większość ubezpieczycieli zapewnia zwrot pieniędzy, jeśli nie złożyłeś żadnych roszczeń w ciągu trwania polisy, ale zazwyczaj będziesz musiał uiścić opłaty administracyjne. Niekiedy bywają one niezwykle wysokie, a cały proces wypowiedzenia polisy może być czasochłonny i stresujący. Warto zapoznać się ze wszystkimi aspektami związanymi z anulowaniem ubezpieczenia zanim podpisze się umowę, gdyż spora część firm ma niezwykle skomplikowane zasady dotyczące tego tematu. Dochodzą do tego jeszcze sytuacje, w których ubezpieczyciele dodatkowo utrudniają wypowiedzenie. W takich sytuacjach niezbędna będzie pomoc kancelarii prawnej. Szukasz prawnika z Gdyni? A może potrzebny Ci radca prawny z Wejherowa?

Niektóre polisy są automatycznie odnawiane każdego roku. Ważne jest, aby sprawdzić, kiedy nastąpi czas odnowienia, aby upewnić się, że znowu nie zostaniesz z ubezpieczycielem, z którym nie chcesz już współpracować. Dobrym pomysłem jest wysłanie stosownego formularza, w którym poinformujesz firmę, że nie godzisz się na odnowienie polisy.

💡Wskazówka. Jeśli myślisz o anulowaniu polisy, ponieważ znalazłeś lepszą ofertę u innego ubezpieczyciela, łatwiej i taniej jest poczekać, aż minie okres obowiązywania Twojej umowy, a następnie ją zamknąć. Możesz również skorzystać z pomocy naszej firmy, która zajmie się tym za Ciebie.

Automatyczne wznowienie polisy a wypowiedzenie

Wypowiedzenie ubezpieczenia, a jego nieprzedłużenie, to dwie całkowicie różne procedury. W przypadku nieodnawiania, musisz zdecydować, że nie chcesz współpracować z daną firmą po wygaśnięciu umowy. Może się to zdarzyć z kilku powodów, w tym:

  • Twoja sytuacja życiowa uległa zmianie,
  • Twoja firma ubezpieczeniowa zmienia system lub zasady pobierania składek,
  • decydujesz się zarejestrować w innej agencji, w której składki są bardziej przystępne.

W zależności od firmy i od umowy, jaką podpisałeś, automatyczne wznowienie polisy może odbywać się nawet bez wcześniejszego informowania Cię o takiej sytuacji. Trzeba więc dokładnie sprawdzić termin odnawiania, by nie przeoczyć momentu, w którym możesz bezpłatnie odstąpić od polisy.

Brak wpłaty a wypowiedzenie polisy. Jak to zrobić?

Pamiętaj o tym, że anulowanie polecenia zapłaty nie powoduje zamknięcia polisy ubezpieczeniowej! Jeśli to zrobisz, nadal będziesz winien ubezpieczycielowi składki. Bez wcześniejszego skontaktowania się z placówką i wysłania odpowiedniego formularza, zaprzestanie wysyłania pieniędzy na składki nie ma większego sensu. W konsekwencji możesz spodziewać się kar, naliczania odsetek i innych nieprzyjemnych kwestii, z którymi nie będziesz mieć do czynienia, jeśli wcześniej wyślesz odpowiednie pismo.

Wypowiedzenie polisy może być trudne. Szukasz porady prawnej? Chcesz wiedzieć, jaki prawnik z Gdyni lub Wejherowa udzieli Ci cennych porad? Skontaktuj się z nami.

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc​