Koronawirus. Prawa i obowiązki w świetle ustawy COVID19?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 oddziaływuje nie tylko na nasze zdrowie. Liczne zachorowania na cały świecie, spowodowały, że zakaźna choroba przez niego wywoływana, zaczęła wpływać także na nasze prawa i obowiązki. W niedzielę 8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawodawca przewidział w niej szereg instytucji, które mogą mieć wpływ na życie zwykłych obywateli.
Koronawirus, a Twoje Prawa – Radca Prawny wyjaśnia
Koronawirus, a praca zdalna
Jeżeli jesteś pracodawcą nowe przepisy przewidują, że w celu przeciwdziałania COVID-19 możesz polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).
Koronawirus, a dodatkowy zasiłek
Jeżeli jesteś rodzicem w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19 przysługuje Ci dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą)
Co ważne taki zasiłek jest przyznawany za okres nie dłuższy niż 14 dni. Z przedmiotowego uprawnienia mogą skorzystać zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W pierwszym wypadku należy zgłosić się do pracodawcy, zleceniodawcy, w drugim złożyć stosowany wniosek bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki wniosek może pomóc wypełnić także adwokat bądź radca. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje póki co od 12 do 25 marca, gdyż to jest okres zamknięcia placówek w związku z COVID-19. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
Towary i usługi niezbędne do zwalczania Koronawirusa
Jeżeli prowadzisz działalność, w której koniecznym jest zakupienie towarów lub usług niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, taki zakup może odbywać się z pominięciem przepisów w zakresie zamówień publicznych jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.
Koronawirus, a świadczenia medyczne
Obowiązująca ustawa wprowadza zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. Ustawa zakłada, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Kluczowym jest tu określenie cen maksymalnych. Ma to w szczególności zapobiec sytuacją windowania cen na maseczki, żele antybakteryjne, płyny dezynfekujące których notorycznie zaczyna brakować w sklepach.
Koronawirus, a Twoje Obowiązki – Adwokat przestrzega.
Koronawirus, a kwarantanna
W dniu 07 marca 2020 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresu obowiązkowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Do chorób tych została zaliczona także choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Zgodnie z treścią rozporządzenia okres kwarantanny wynosi 14 dni. Choroba wywoływana przez koronawirusa znalazła się także w wykazie chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.
Koronawirus, a odpowiedzialność karna
Co w sytuacji gdy obywatel nie stosuje się do przepisów nakładających na niego obowiązek kwarantanny? W najlepszym wypadku takie działanie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie. W takie sytuacji należy liczyć się z możliwością grzywny nawet do 30.000,00 zł. W dalszej kolejności wskazać należy na treść art. 161 § 2 kodeksu karnego zgodnie z którym kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W związku z tym, że przestępstwo jest przestępstwem ściganym na wniosek, adwokat bądź radca może przygotować taki wniosek zmierzający do wszczęcia postępowania.
Po drugie wskazać należy na treść art. 165 § 1 kodeksu karnego zgodnie z którym, kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku gdy następstwem czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Zagrożenie karne jest zatem wyższe. Wysokie zagrożenie karne przemawia za tym, aby sprawę już na etapie postępowania przygotowawczego zlecić profesjonalistom. Adwokat i radca prawny jest w stanie zaplanować strategię postępowania, która pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków wcześniejszych działań i zaniedbań. Zgłoszenie odpowiednich wniosków dowodowych może przyczynić się także do uniknięcia odpowiedzialności karnej.