Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 13.02.2020.

Nowelizacja prawa budowlanego. Uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego

Prezydent 3 marca br. podpisał ustawę z dn. 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym. Zmiany wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Zmianie ulegnie definicja projektu budowlanego, a pozwolenie na budowę już po 5 latach będzie nie do podważenia. Zniknąć ma m.in. wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów i innych małych automatów. Uproszczona zostanie procedura legalizacji niektórych samowoli budowlanych.

Zmiana prawa budowlanego. Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę

W istotny sposób zmieni się wykaz obiektów, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zwolnione z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę mają zostać m.in. przydomowe tarasy naziemne o pow. zabudowy do 35 m2. Wprowadzono również zmianę w zakresie pomostów. Znowelizowany został przepis zawierający wykaz robót budowlanych, które wymagają zgłoszenia.

Jeżeli masz wątpliwości w zakresie tego czy planowana przez Ciebie inwestycja wymaga zgłoszenia, decyzji, czy też spełnienia dodatkowych warunków warto zasięgnąć porady specjalistów w zakresie prawa budowlanego gdynia, prawa budowalnego Wejherowo.

Spis treści

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc​