Podział majątku a intercyza – podpowiada Kancelaria Prawna Mohylak w Gdyni

Podział majątku to często nieunikniony element rozwodu. W momencie zawarcia małżeństwa partnerzy zostają objęci wspólnością majątkową regulowaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, która zazwyczaj ustaje dopiero w sytuacji jego zakończenia. W polskim prawie istnieje jednak akt notarialny zwany intercyzą. Czym jest i jak wpływa na ewentualny podział majątku po rozwodzie? Podpowiada Kancelaria Mohylak w Gdyni i Wejherowie!

Czym jest intercyza?

Intercyza to akt notarialny, który małżonkowie mogą podpisać zarówno przed ślubem, jak i już po nim. Najczęściej oznacza całkowitą rozdzielność majątkową, czyli brak wspólnego majątku partnerów. Po zawarciu każdy z nich dowolnie decyduje o swoich środkach, rozporządzając nimi bez konieczności konsultowania tego z żoną lub mężem. Powszechnie uważa się intercyzę za niezależność finansową, która okazuje się szczególnie pomocna w trakcie podziału majątku. Co ciekawe, akt zapewnia także bezpieczeństwo w sytuacji, gdy jeden z małżonków podjął niekorzystną decyzję biznesową.

Co ciekawe, można wyróżnić także rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Ten rodzaj intercyzy, choć o wiele rzadziej spotykany, jest popularny wśród rodzin, w których tylko jeden z małżonków jest aktywny zawodowo. Działanie w trakcie ważności aktu notarialnego jest takie samo, jak w przypadku tradycyjnej intercyzy. Każdy z partnerów dysponuje majątkiem osobistym, jednak po jej ustaniu następuje jego wyrównanie. Oznacza to, że w przypadku rozwodu i podziału majątku jest rozdziela się go po równo między małżonkami.

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie w przypadku zawarcia intercyzy

Jak się okazuje – podział majątku w przypadku wcześniejszego podpisania intercyzy jest niemalże bezproblemowy, dzięki czemu można wnieść oba wnioski jednocześnie do sądu zgodnego z miejscem zamieszkania. Istnieje także możliwość łącznego złożenia dokumentów, aby i zakończenie małżeństwa, i podział majątku odbyły się w ramach tej samej sprawy. Jest to jednak uzależnione od przewlekłości samego postępowania. Intercyza sprawia także, że nie ma konieczności czekania na uprawomocnienie wyroku rozwodowego – każdy z partnerów może dowolnie rozporządzać odrębnym majątkiem, który zachowuje po ustaniu małżeństwa.

Należy jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach, pomimo podpisanej intercyzy, konieczne jest przeprowadzenie podziału majątku pomiędzy partnerami. Jedną z nich jest nabycie prawa do mieszkania spółdzielczego po zawarciu małżeństwa. Co więcej, całkowita rozdzielność majątkowa nie zwalnia także ich z obowiązku alimentacyjnego.

Podział majątku z Kancelarią Prawną Mohylak – Gdynia i Wejherowo

Zapraszamy do skorzystania z oferty Kancelarii Prawnej Mohylak Adwokaci i Radcy Prawni w Wejherowie i Gdyni. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Państwu w uzyskaniu rozwodu i przeprowadzeniu sądowego podziału majątku. Doradzimy i zapewnimy wsparcie na każdym etapie procesu zakończenia małżeństwa i rozwiązania spraw majątkowych. Dodatkowo zajmiemy się przygotowaniem odpowiednich wniosków i pomożemy w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Mohylak w Gdyni i Wejherowie!

Spis treści

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc​