Odszkodowanie za straty moralne – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Odszkodowanie za straty moralne, zaraz obok odszkodowania za straty finansowe, jest jednym z częstych powodów przyznania poszkodowanemu zadośćuczynienia przez sąd. Czym są oraz jakie dokumenty należy posiadać, aby ubiegać się o odszkodowanie za poniesione szkody emocjonalne? Na te i inne pytania odpowiada kancelaria prawną Mohylak w Wejherowie i Gdyni.

Czym są straty moralne, za które możesz uzyskać odszkodowanie?

Straty moralne są związane z emocjami i ludzką psychiką oraz obejmują krzywdę powstałą w wyniku tragicznego zdarzenia lub działania drugiej osoby. Niestety wielu poszkodowanych ubiega się wyłącznie o odszkodowania za straty fizyczne i materialne, zapominając o tych moralnych, które mimo wszystko powinny być traktowane z nimi na równi.

Co ciekawe, polskie sądy coraz częściej przyznają wysokie zadośćuczynienia właśnie za wszelkiego rodzaju straty moralne. Choć w ich przypadku uzyskanie właściwej rekompensaty pieniężnej może okazać się odrobinę trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku szkody majątkowej, którą o wiele łatwiej udowodnić. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej w Gdyni pozwoli Państwu nie tylko na uzyskanie profesjonalnej pomocy, ale także zwiększy szanse na otrzymanie należnego odszkodowania.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o odszkodowania za straty moralne

Jednym z najważniejszych dokumentów, które ułatwiają uzyskanie odszkodowania za straty moralne, jest oświadczenie krzywdy sporządzone przez poszkodowanego. Pismo to ma charakter osobisty i powinno zawierać między innymi opis konsekwencji na tle psychicznym i emocjonalnym spowodowanych przez dane zdarzenie oraz ich wpływu na obecne życie prywatne czy zawodowe. Wiele osób ma opory przed przelaniem swoich myśli i uczuć na papier, np. z powodu wstydu, jednak to właśnie one umożliwiają Państwu ubieganie się o należne odszkodowanie za straty moralne.

Drugim dokumentem przydatnym w trakcie dochodzenia odszkodowania jest przynajmniej jedno zaświadczenie lub opinia lekarza ze specjalizacją z psychiatrii bądź psychologa. Tego typu pisma działają podobnie do notatki policyjnej po wypadku czy obdukcji, jednak skupiają się wyłącznie na Państwa stanie emocjonalnym i psychicznym.

Co więcej, rozmowa ze specjalistą to także doskonały sposób na poradzenie sobie z traumą po nieszczęśliwym zdarzeniu, dlatego też zaleca się skorzystanie z terapii nawet w sytuacji, gdy rezygnują Państwo z ubiegania się o odszkodowanie.

Odszkodowanie za straty moralne z Kancelarią Prawną Mohylak w Wejherowie i Gdyni

Odszkodowanie za straty moralne Wejherowo

Wszystkich klientów z Wejherowa i Gdyni zachęcamy do skorzystania z usług naszej kancelarii prawnej, wśród których nie zabrakło profesjonalnej pomocy w dochodzeniu odszkodowania za straty moralne. Z uwagi na delikatność samego tematu, jakim są szkody emocjonalne i psychiczne, oraz złożoności procesu, w którym częstym utrudnieniem jest niechęć wypłaty pieniędzy przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe czy osoby fizyczne i prawne, warto zaufać prawnikom, którzy mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

W Kancelarii Prawnej Mohylak czeka na Państwa zespół  adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w  dziedzinie odszkodowań, zapewniających profesjonalne wsparcie wszystkim poszkodowanym.

Zapraszamy do kontaktu!

Spis treści

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc​

Prawnik on-line

Szanowni Państwo,

W związku z trudną sytuację w kraju i wprowadzeniem stanu epidemiologicznego wywołanego występowaniem koronawirusa
SARS-Cov-2 informujemy, że dla Państwa bezpieczeństwa
i komfortu wprowadziliśmy usługę zdalnej pomocy prawnej. 

Nasi adwokaci i radcy prawnicy on-line udzielają konsultacji prawnych za pośrednictwem internetu i telefonicznie.

Zapewnimy pełną poufność i bezpieczeństwo powierzonych nam spraw.

Prosimy o kontakt w celu umówienia konsultacji prawnych on-line z prawnikami naszej Kancelarii pod adresem mailowy biuro@kancelaria-mohylak.pl lub telefonicznie pod nr 
728 366 746 oraz 503 032 911.